Zespół Teatralny „Zygzak” z Tłuszcza to organizacja społeczna działająca od 2013 roku przy Stowarzyszeniu „Kastor- Inicjatywa dla Rozwoju”, znana nie tylko w swoim mieście rodzinnym czy powiecie, ale i dalej w Polsce, dzięki występom w wielu miejscowościach.

Ostatnio tłuszczański teatr trzykrotnie wystawił swoją debiutancką sztukę pt. „Oświadczyny”.  Kolejno: 27 listopada 2015 w Jadowie, 28 listopada w Wołominie i 17 grudnia w Klembowie. Na wszystkich spektaklach licznie zgromadzona publiczność miała okazję nie tylko obejrzeć teatralną adaptację dzieła Antoniego Czechowa i przy tym dobrze się bawić, ale także podziwiać kunszt aktorski występujących, ich zdolności krasomówcze, mimiczne, taneczne i wdzięk osobisty. A to wszystko wypracowane pod czujnym okiem reżyserki, Aurelii Sobczak, której należą się duże brawa – za wniesioną ogromną pracę, a przede wszystkim za cywilną odwagę podjęcia się wyreżyserowania sztuki z udziałem amatorów i uczynienia z nich aktorów wcale nie gorszych od zawodowców. „Nigdy wcześniej nie myślałam że w moim poważnym wieku przeżyję tak wielką przygodę swojego życia”- mówi Pani Janina Stryjek, odtwórczyni roli Marii Stiepanownej. „Tak się cieszę, że mogłam z Wami grać” – powiedziała z nieukrywaną radością swoim partnerom scenicznym. Pan Teodor Więch, z zawodu nauczyciel, student Uniwersytetu Trzeciego Wieku, twierdzi, że granie przynosi mu ogromną satysfakcję i do tego pozwoliło mu na spełnienie marzenia – tak długo wyczekiwanej popularności w społeczeństwie. „Jestem sławny…”- mówi z ironicznym uśmiechem. To miłe, kiedy ludzie robią coś z pasją i na dodatek świat ma z nich pożytek. „Przyjeżdżajcie do nas w przyszłości, będziemy czekać na kolejne wasze sztuki”- to słowa wdzięcznej i niezwykle żywo reagującej publiczności z Klembowa, gdzie teatr zawitał po raz pierwszy.

W ramach projektu ”Wejdź do teatru 4”, realizowanego przez Zespół Teatralny „Zygzak,” 19 grudnia 2015 roku w Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Tłuszczu odbyła się premiera spektaklu „Małe zbrodnie małżeńskie” na podstawie tekstu E. E. Schmitta. Autorowi udała się nie lada sztuka: napisał dramat, który czyta się jak najbardziej wciągającą powieść. Tak też było z wystawionym spektaklem – trzymał widza w napięciu  aż do samego końca. Akcja dzieje się w mieszkaniu państwa Sobiri, malarki i pisarza. Jest to przewrotna, zabawna i pełna zaskakujących zwrotów opowieść o związku dwojga kochających się ludzi. Co zostało między nimi po tylu latach małżeństwa? Dwoje aktorów: Monika Godlewska jako Lisa i Mariusz Szczeciński jako Gilles zagrali swoje role brawurowo, z nieoczekiwanym profesjonalizmem, ujawniając przy tym skrywane dotąd talenty. Reżyserka ma pełne prawo być dumna ze swoich podopiecznych. To właśnie ona pomogła wydobyć na światło dzienne aktorskie umiejętności menedżerki „Zygzaka”, jak również umożliwiła szlifowanie warsztatu aktorskiego Panu Mariuszowi, studentowi drugiego roku szkoły aktorskiej.

Tegoroczne działania tłuszczańskiej grupy teatralnej były dofinansowane ze środków Programu „Działaj Lokalnie IX” oraz Gminy Tłuszcz. Spektakle były współorganizowane przez Powiat Wołomiński.

W 2016 roku „Zygzak” szykuje nowy spektakl. Tym razem będzie to musical oparty na utworach z bajek Disneya. Z pewnością niejednokrotnie wrócą na scenę „Oświadczyny” i „Małe zbrodnie małżeńskie”. Zapraszamy do śledzenia strony internetowej www.teatrzygzak.pl, gdzie na bieżąco pojawiają się informacje o repertuarze „Zygzaka”.