Za nami I Wołomiński Festiwal Teatralny im. Józefa Orwida. Wydarzenie odbyło się 17 listopada 2018 r. w Powiatowym Centrum Dziedzictwa i Twórczości.

Pomysłodawcą i organizatorem Festiwalu był Zespół Teatralny „Zygzak”, działający przy tłuszczańskim Stowarzyszeniu Kastor. Teatr jest grupą niezależną, nie działa przy ośrodku kultury. Do tej pory mają na swoim koncie blisko 40 spektakli, nie tylko na terenie powiatu wołomińskiego, udało im się bowiem działać także poza naszym regionem – dotarli do Warszawy, powiatu otwockiego, węgrowskiego, pruszkowskiego i piaseczyńskiego. Pretekstem do organizacji Festiwalu było 5-lecie grupy.

W Festiwalu wzięły udział grupy teatralne z Zielonki, Wołomina, Radzymina, Zagościńca i Wyszkowa. Ponadto wydarzenie miało na celu upamiętnić postać Józefa Orwida, aktora któremu poświęcona jest jedna z ulic w Wołominie.

Aktorów oceniało jury złożone z osób związanych również z powiatem wołomińskim. Przewodniczącym jury był prof. Dr hab. Stanisław Górka, któremu towarzyszyli Jacek Stachowicz i Mateusz Stefankowski. Zostały przyznane 3 miejsca, nagroda publiczności oraz wyróżnienie w głosowaniu pozostałych teatrów. I miejsce zdobyło Młodzieżowe Studio Teatralne Loża Szyderców z Zielonki za spektakl „Alfabet Teatru”. II miejsce powędrowało do Teatr Farsa, które zaprezentowało przedstawienie pt. „Prawda w tłumie”. Sztuka ta została wyróżniona także w głosowaniu pozostałych teatrów. III miejsce na podium dostał Teatr przy Fabryczce wystawiający sztukę „Szczęściara”. Grupa zdobyła także nagrodę publiczności.

Dzięki licznym sponsorom, żaden teatr nie wyszedł z pustymi rękami. Wspomnienia z Festiwalu na pewno zostaną na długo w pamięci wielu osób. Dzięki kilkunastoosobowej ekipie wolontariuszy z Teatru Zygzak całe wydarzenie było zorganizowane sprawnie i dopięte na ostatni guzik. Zadanie współfinansowane było ze środków Gminy Wołomin oraz objęte patronatem Starosty Wołomińskiego, Burmistrza Tłuszcza, Burmistrza Miasta Marki, Burmistrza Miasta Zielonka, Burmistrza Miasta Ząbki.