Już drugi Wołomiński Festiwal Teatralny im. Józefa Orwida za nami. Wydarzenie odbyło się 21 września 2019 r. w Powiatowym Centrum Dziedzictwa i Twórczości.

Pomysłodawcą i współorganizatorem Festiwalu był Zespół Teatralny „Zygzak”, działający przy tłuszczańskim Stowarzyszeniu Kastor. Teatr jest grupą niezależną, nie działa przy ośrodku kultury. Do tej pory mają na swoim koncie blisko 40 spektakli, nie tylko na terenie powiatu wołomińskiego, udało im się bowiem działać także poza naszym regionem – dotarli do Warszawy, powiatu otwockiego, węgrowskiego, pruszkowskiego i piaseczyńskiego.

W Festiwalu wzięły udział grupy teatralne z Kobyłki, Wołomina, Łochowa, Wyszkowa i Skierniewic. Ponadto wydarzenie miało na celu upamiętnić postać Józefa Orwida, aktora któremu poświęcona jest jedna z ulic w Wołominie. W tym roku zorganizowany został koncert piosenek międzywojennych w wykonaniu Marka Ravskiego. Można było usłyszeć utwory z repertuaru Eugeniusza Bodo, z którym współpracował patron Festiwalu, a także utwór śpiewany w oryginale przez samego Józefa Orwida.

Aktorów oceniało jury złożone z osób związanych również z powiatem wołomińskim. Przewodniczącym jury był prof. Dr hab. Stanisław Górka, któremu towarzyszyli Jacek Stachowicz i Mateusz Stefankowski. Zostały przyznane 3 miejsca, nagroda publiczności oraz wyróżnienia. I miejsce zdobyło Skierniewickie Studio Teatralne za spektakl „Szach mat”. II miejsce powędrowało do kobyłkowskiego Teatru Paszcza, które zaprezentowało przedstawienie pt. „Łysa śpiewaczka”. III miejsce na podium dostała Fundacja Otwarta Pracownia Twórcza wystawiający sztukę „Lalki Heleny Paderewskiej”, w której wzięły udział dzieci i młodzież z Łochowa. Nagrodę publiczności otrzymał Teatr przy Fabryczce z Wołomina.

Dzięki licznym sponsorom, żaden teatr nie wyszedł z pustymi rękami. Wspomnienia z Festiwalu na pewno zostaną na długo w pamięci wielu osób. Dzięki kilkunastoosobowej ekipie wolontariuszy z Teatru Zygzak całe wydarzenie było zorganizowane sprawnie i dopięte na ostatni guzik. Projekt był dofinansowany ze środków Powiatu Wołomińskiego oraz objęty patronatem Burmistrza Wołomina, Burmistrza Miasta Marki, Burmistrza Miasta Zielonka, Burmistrza Tłuszcza i Burmistrza Miasta Ząbki.