Wołomiński Festiwal Teatralny już po raz piąty

Zespół Teatralny „Zygzak” oraz Stowarzyszenie Kastor ponownie zaprosili mieszkańców na wielkie święto teatru! V Wołomiński Festiwal Teatralny im. Józefa Orwida odbył się 22 października 2022 r. w Powiatowym Centrum Kultury Fabryczka.

Festiwal skierowany był przede wszystkim do lokalnych, amatorskich grup teatralnych i miał formę konkursu. Na scenie Fabryczki wystąpiły w tym roku teatry z Wołomina, Zielonki, Marek, Sulejówka, Wyszkowa i Piaseczna, które oceniało profesjonalne jury. W jego skład wchodzili: Małgorzata Sadowska, prof. Stanisław Górka, Jacek Stachowicz i Mateusz Stefankowski.

Oprócz konkursu wydarzenie od lat pełni funkcję integracyjną dla lokalnych teatrów. Ponadto ma również na celu upamiętnić postać Józefa Orwida, aktora związanego właśnie z naszym powiatem, któremu poświęcona jest jedna z ulic w Wołominie.

Organizatorzy zapewnili upominki wszystkim grupom, widzowie zaś mogli także wcielić się w jury przyznając nagrodę publiczności. W tym roku przypadła ona Młodzieżowemu Teatrowi Profilaktycznemu Farsa. Na podium zaś stanęli:

III miejsce: Grupa Komedianci (Wołomin/Warszawa) – „Złota niedziela”;

II miejsce: Teatr FUGA (Piaseczno) – „FUGA”;

I miejsce: Młodzieżowy Teatr Profilaktyczny Farsa (Wyszków) – „Zatoka Obietnicy”.

Festiwal odbył się w formie hybrydowej – zarówno stacjonarnie, jak i online. Spektakle były transmitowane na żywo na Facebooku, nagrania nadal są dostępne i można je oglądać na facebook.com/teatrzygzak.

Atrakcją dnia była premiera spektaklu pt. „Nigdziebyt” w wykonaniu Zespołu Teatralnego „Zygzak” – głównego organizatora festiwalu. Tym razem grupa zaprosiła nas do mrocznej krainy władanej przez Nigdziekróla. Główna bohaterka – Gudrun, która została wodzem plemienia po śmierci matki, podczas corocznego Święta Ognia nie jest w stanie podołać rytualnej ceremonii, mającej uchronić plemię przed złymi duchami. W trosce o swój lud dziewczyna postanawia odzyskać matkę i w tym celu wyrusza do Nigdziebytu. Sztukę „Nigdziebyt” będzie jeszcze można zobaczyć 6 listopada 2022 r. o godz. 17:00 w Miejskiej Sali Koncertowej Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Radzymin.

Projekt był dofinansowany ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego oraz ze środków Powiatu Wołomińskiego. Patronat nad wydarzeniem objęli: Burmistrz Miasta Zielonka, Burmistrz Wołomina, Burmistrz Tłuszcza i Burmistrz Miasta Marki oraz media: Kurier W, Wieści podwarszawskie, Moja gazeta regionalna, Życie Powiatu na Mazowszu i Radio FaMa Wołomin.

Więcej informacji i zdjęć z Festiwalu na portalu Facebook: facebook.com/teatrzygzak.

Zdjęcia: Agata Gołaszewska, Filip Szymczak

Scena Dorosłych
„3 próby. Fredro – Zapolska – Mrożek”

Transmisję obejrzyj na Facebook’u:
„3 próby. Fredro – Zapolska – Mrożek”

Młodzieżowy Teatr Profilaktyczny Farsa
„Zatoka Obietnicy”

Transmisję obejrzyj na Facebook’u:
„Zatoka Obietnicy”

Teatr Piosenki Olala
„K jak Cabaret”

Transmisję obejrzyj na Facebook’u:
„K jak Cabaret”

Grupa Komedianci
„Złota niedziela”

Transmisję obejrzyj na Facebook’u:
„Złota niedziela”

Teatr FUGA
„FUGA”

Transmisję obejrzyj na Facebook’u:
„FUGA”

Studio Teatralne „Loża Szyderców”
„Czarci Młyn”

Transmisję obejrzyj na Facebook’u:
„Czarci Młyn”

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród

Transmisję obejrzyj na Facebook’u:
WYNIKI

Backstage Festiwalu 🙂