III Wołomiński Festiwal Teatralny w Twoim domu!

W tym roku Wołomiński Festiwal Teatralny im. Józefa Orwida odbył się w zupełnie innej formie, bez udziału publiczności. Spektakle były transmitowane na żywo online 24 października 2020 r. na Facebooku prosto ze sceny w Powiatowym Centrum Kultury Fabryczka. Nagrania spektakli można oglądać cały czas na stronie: Zespół Teatralny „Zygzak” z Powiatu Wołomińskiego | Facebook – zaproś teatr do swojego domu!

Pomysłodawcą i współorganizatorem Festiwalu jest Zespół Teatralny „Zygzak”, działający przy tłuszczańskim Stowarzyszeniu Kastor. Projekt miał na celu upamiętnić postać Józefa Orwida – aktora, któremu poświęcona jest jedna z ulic w Wołominie.

Na Festiwal ostatecznie dotarły dwa teatry – Teatr Ot Tak z Wołomina oraz Młodzieżowy Teatr Profilaktyczny Farsa z Wyszkowa. Obie grupy już trzeci raz brały udział w wydarzeniu. Zrzeszają one młodych ludzi z pasją do teatru. Przedstawione przez nich spektakle poruszały tematy im bliskie, problemy z którymi borykają się na co dzień.

Aktorów oceniało jury złożone z osób związanych również z powiatem wołomińskim. Przewodniczącym jury był p1rof. dr hab. Stanisław Górka, któremu towarzyszyli Jacek Stachowicz i Mateusz Stefankowski. I miejsce oraz nagrodę publiczności w głosowaniu online zdobył Teatr Ot Tak za spektakl „Przyznaj się”. II miejsce powędrowało do Młodzieżowego Teatru Profilaktycznego Farsa, który zaprezentował przedstawienie pt. „Okradzeni ze złudzeń”. W związku z tym, że część aktorów z pozostałych teatrów zakwalifikowanych na Festiwal zostało objętych kwarantanną reszta grup nie dotarła do Wołomina w dniu wydarzenia. Organizatorzy planują jednak odwiedzenie jeszcze jednego teatru z kamerą i nagranie ich spektaklu, tak aby dostarczyć internetowym widzom jeszcze więcej doznań kulturalnych.

Projekt był dofinansowany ze środków Powiatu Wołomińskiego oraz objęty patronatem Burmistrza Wołomina, Burmistrza Miasta Marki, Burmistrza Miasta Zielonka, Burmistrza Tłuszcza i Burmistrza Miasta Ząbki. Patroni medialni to: WWL24 Wiadomości powiatu wołomińskiego, Wieści podwarszawskie oraz Kurier W.

Teatr Ot Tak (Wołomin)
 „Przyznaj się”

Młodzieżowy Teatr Profilaktyczny Farsa (Wyszków)
„Okradzeni ze złudzeń”