Jury VI Wołomińskiego Festiwalu Teatralnego im. Józefa Orwida

      

prof.  Stanisław Górka – aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, pedagog. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Od ukończenia w 1977 roku studiów występował w zespole Teatru Współczesnego w Warszawie (do 2006 r.), współpracował również z Teatrami: Dramatycznym i Nowym w Warszawie, Bałtyckim Teatrem Dramatycznym w Koszalinie oraz Teatrem Polskim w Bydgoszczy.

Wieloletni nauczyciel akademicki w PWST im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, gdzie autorską metodą uczył studentów emisji głosu (impostacji). Obecnie prowadzi zajęcia z emisji głosu na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS.

Widzowie pamiętają Stanisława Górkę przede wszystkim z serialu „Plebania”, w którym grał rolę Zbyszka – kościelnego, ale także z filmów Kazimierza Kutza: „Zawrócony”, „Pułkownik Kwiatkowski” oraz Andrzeja Wajdy: „Dyrygent” i „Biesy”.

Jest liderem założonego w 1992 roku „Towarzystwa Teatralnego „Pod Górkę” – teatru specjalizującego się w kameralnych formach wokalno-aktorskich. Z kilkudziesięcioma premierowymi spektaklami aktorzy Teatru „Pod Górkę” zjeździli cały świat, grając kilka tysięcy spektakli.
Prof. Stanisław Górka w 2011 roku odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi, w 2013 – Medalem Gloria Artis; w 2015 odebrał z rąk Prezydenta RP akt nadania tytułu profesora sztuk teatralnych.

Aurelia Sobczak – zawodowa aktorka, absolwentka PWSFTviT w Łodzi. Aktorka Teatru Dramatycznego w Warszawie (1993-1994), Teatru Powszechnego w Radomiu (2000-2001), Teatru Nowego w Łodzi (2004-2007). Od 2007 współpracuje z Teatrami i Instytucjami Kultury na zasadach występów gościnnych.

Od 2000 r. mieszka na terenie powiatu wołomińskiego. W latach 2000 – 2014 w Łysobykach – gmina Tłuszcz, a od 8 lat w Wołominie. Przez wszystkie lata kreuje artystyczną rzeczywistość regionu, promuje tradycję, piękno i historię Mazowsza realizując dziesiątki projektów, aktywizując jednocześnie społeczność lokalną. Swoją pasją, energią, pozytywnym nastawieniem do świata i ludzi ,,zaraża”
i jednoczy różne grupy społeczne – seniorów, dzieci, młodzież, studentów, grupy rekonstrukcyjne i teatralne, włodarzy, organizacje pozarządowe. Jej umiłowanie lokalnej historii, zachwyt pięknem przyrody i architektury regionu, podziw dla wybitnych osobowość związanych z ,,Małą Ojczyzną” przekłada się na realizację ciekawych projektów, które podnoszą świadomość historyczną. Projektów, które budzą refleksję, przyczyniają się do dumy i radości z faktu, że właśnie Tu żyjemy, na Tej Ziemi, tak pełnej ,,skarbów”.

Aurelia Sobczak w 2014 r. otrzymała główną nagrodę „Róża róż” z rąk Burmistrza Tłuszcza za wkład z życie społeczne i kulturalne. W 2017 r.  odznaczona Medalem ,, Pro Patria”, w 2019 r. zaś Krzyżem Kresowym.

Jacek Stachowicz – reżyser, scenarzysta i instruktor teatralny. Absolwent Wydziału Wiedzy o Teatrze na Akademii Teatralnej oraz Warszawskiej Szkoły Filmowej (reżyseria – studia podyplomowe). Ponadto ukończył pedagogikę, studia podyplomowe „Rozwój publiczności”, roczny kurs scenariopisarstwa w StoryLab.pro, roczny kurs na instruktora teatralnego w Teatrze Ochoty. Twórca podcastu Fikcje i narracje (www.fikcjeinarracje.pl).

Wyreżyserował kilkanaście przedstawień teatralnych. W ostatnich latach dla Teatru Zygzak były to sztuki „Typ C, wariant B, czyli Kanapka śmierci” oraz „Gdy przestaniesz śnić”, gdzie był także współodpowiedzialny za scenariusz. Pierwszym spektaklem w „Zygzaku” była zaś sztuka „Aldynai” oparta na baśni ze stepów.

W Teatrze Wolandejskim, gdzie od 2018 roku jest Zastępcą Szefa Artystycznego wyreżyserował „Senat szaleńców” (wraz z P. Kulczycki) na podstawie słuchowiska autorstwa J. Korczaka.  Wcześniej zrealizował sztukę „Baba-Dziwo” na podstawie utworu M.P. Jasnorzewskiej.

W swojej pracy szczególny nacisk kładzie na zespołowość i opowiadanie historii. Poszukuje rozwiązań, które łączą rozwój zespołu z potrzebami publiczności.

Mateusz Stefankowski –  aktor amator, jak każdy zaczynał od przedstawień szkolnych. Od 2008 roku członek Radzymińskiego Teatru Amatorskiego Paradoks. Grał w spektaklach klasycznych i współczesnych oraz w wielu przedstawieniach dla dzieci organizowanych przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Radzymin.

W 2021 roku zagrał w filmowej opowieści „Cyprian Kamil Norwid – małe tęsknoty, wielkie marzenia…”.