Jury V Wołomińskiego Festiwalu Teatralnego im. Józefa Orwida

      

prof.  Stanisław Górka – aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, pedagog. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Od ukończenia w 1977 roku studiów występował w zespole Teatru Współczesnego w Warszawie (do 2006 r.), współpracował również z Teatrami: Dramatycznym i Nowym w Warszawie, Bałtyckim Teatrem Dramatycznym w Koszalinie oraz Teatrem Polskim w Bydgoszczy.

Wieloletni nauczyciel akademicki w PWST im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, gdzie autorską metodą uczył studentów emisji głosu (impostacji). Obecnie prowadzi zajęcia z emisji głosu na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS.

Widzowie pamiętają Stanisława Górkę przede wszystkim z serialu „Plebania”, w którym grał rolę Zbyszka – kościelnego, ale także z filmów Kazimierza Kutza: „Zawrócony”, „Pułkownik Kwiatkowski” oraz Andrzeja Wajdy: „Dyrygent” i „Biesy”.

Jest liderem założonego w 1992 roku „Towarzystwa Teatralnego „Pod Górkę” – teatru specjalizującego się w kameralnych formach wokalno-aktorskich. Z kilkudziesięcioma premierowymi spektaklami aktorzy Teatru „Pod Górkę” zjeździli cały świat, grając kilka tysięcy spektakli.
Prof. Stanisław Górka w 2011 roku odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi, w 2013 – Medalem Gloria Artis; w 2015 odebrał z rąk Prezydenta RP akt nadania tytułu profesora sztuk teatralnych.

Małgorzata Sadowska – polska aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa. Przez lata związana z Teatrem Polskim w Warszawie i Teatrem Zagłębia. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie (1991). Współpracowała z m.in. K. Dejmkiem, A. Łapickim, J. Englertem, Z. Zapasiewiczem, M. Prusem, W. Malajkatem, M. Wojtyszką, J. Bromskim, W. Adamczykiem, A. Barańskim. Spektakl „Koń, Kobieta, Kanarek” R. Brzyka, w którym grała, otrzymał Nagrodę Główną – Laur Konrada na XVI Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje i okazał się najlepszym przedstawieniem Telewizyjnego Festiwalu Teatrów Polski – Plebiscyt TVP Kultura.

Wystąpiła także w filmach: „Dwa księżyce”, „Poranek kojota”, „U Pana Boga w ogródku” i „U Pana Boga za miedzą” jako Halinka Struzikowa-Bocian. Można ją było oglądać w serialach: „Barwy Szczęścia” jako Mariannę, „Pierwsza miłość” jako Aurelię, „Cisza nad rozlewiskiem” jako matkę Kuby, „Dziewczyny ze Lwowa” jako Elżbietę, czy w „Klan” jako Henrykę Kazuń.

Jacek Stachowicz – reżyser, scenarzysta i instruktor teatralny. Absolwent Wydziału Wiedzy o Teatrze na Akademii Teatralnej oraz Warszawskiej Szkoły Filmowej (reżyseria – studia podyplomowe). Ponadto ukończył pedagogikę, studia podyplomowe „Rozwój publiczności”, roczny kurs scenariopisarstwa w StoryLab.pro, roczny kurs na instruktora teatralnego w Teatrze Ochoty. Twórca podcastu Fikcje i narracje (www.fikcjeinarracje.pl).

Wyreżyserował kilkanaście przedstawień teatralnych. W ostatnich latach dla Teatru Zygzak były to sztuki „Typ C, wariant B, czyli Kanapka śmierci” oraz „Gdy przestaniesz śnić”, gdzie był także współodpowiedzialny za scenariusz. Pierwszym spektaklem w „Zygzaku” była zaś sztuka „Aldynai” oparta na baśni ze stepów.

W Teatrze Wolandejskim, gdzie od 2018 roku jest Zastępcą Szefa Artystycznego wyreżyserował „Senat szaleńców” (wraz z P. Kulczycki) na podstawie słuchowiska autorstwa J. Korczaka.  Wcześniej zrealizował sztukę „Baba-Dziwo” na podstawie utworu M.P. Jasnorzewskiej.

W swojej pracy szczególny nacisk kładzie na zespołowość i opowiadanie historii. Poszukuje rozwiązań, które łączą rozwój zespołu z potrzebami publiczności.

Mateusz Stefankowski –  aktor amator, jak każdy zaczynał od przedstawień szkolnych. Od 2008 roku członek Radzymińskiego Teatru Amatorskiego Paradoks. Grał w spektaklach klasycznych i współczesnych oraz w wielu przedstawieniach dla dzieci organizowanych przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Radzymin.

W 2021 roku zagrał w filmowej opowieści „Cyprian Kamil Norwid – małe tęsknoty, wielkie marzenia…”.