W roku 2021 obchodzimy 200. rocznicę urodzin Cypriana Norwida. Jest to poeta ważny dla wszystkich Polaków, a w szczególności mieszkańców powiatu wołomińskiego i okolic. Właśnie na tych ziemiach żył, wychowywał się i tworzył. „Serce, ty czujesz strony rodzinne, Bo tam dla ciebie było wesele” – tak pisał sam poeta na obczyźnie tęskniąc do chwil spędzonych w ojczyźnie.

Z tej okazji Zespół Teatralny „Zygzak” i Stowarzyszenie Kastor zaprosili nas w podróż po naszej Małej Ojczyźnie z twórczością C. K. Norwida. 24 września 2021 r. miał bowiem premierę online film pt. „Cypriana Kamil Norwid – małe tęsknoty, wielkie marzenia…” w reżyserii Aurelii Sobczak dofinansowany ze środków Powiatu Wołomińskiego.

W produkcji wzięli udział właśnie mieszkańcy powiatu wołomińskiego pokazując twórczość Norwida w atrakcyjny sposób. Możemy wysłuchać opowieści o najważniejszych wydarzeniach z życia poety. Na ekranie zobaczymy także miejsca związane z jego urodzeniem, dzieciństwem i dojrzewaniem. Małe tęsknoty i wielkie marzenia artysty zostały ujęte w filmie, który objął również dramat życia artysty, jego nieszczęśliwą miłość, osamotnienie w ostatnich dniach życia.

Wysoką jakość artystyczną przedsięwzięcia zapewniły warsztaty wokalne, teatralne i filmowe z zawodowymi aktorami, instruktorem wokalnym i reżyserem. Wzięli w nich udział amatorzy-pasjonaci, którzy następnie byli bezpośrednio zaangażowani w tworzenie filmu, a przede wszystkim w nim wystąpili.

Na ekranie możemy podziwiać również piękno naszych ziem, o których pisał Norwid, a przede wszystkim możemy wysłuchać wierszy poety, także w formie utworów muzycznych.

Film jest dostępny na YouTube:

https://youtu.be/fiPMubjOxOg

Serdecznie zapraszamy do świata Norwida!

Więcej informacji i zdjęć z wydarzenia na stronie: www.teatrzygzak.pl oraz na portalu Facebook: facebook.com/teatrzygzak.